Úvod » Aktuality » NEZAŘAZENÉ

publikováno 25.03.2015

Rychlejší než squash – Speedminton

Speedminton

Minulý týden jsme se s “trenérem” Mirou domluvili na společném víkendu na chatičce. Nějaká ta grilovačka, opalovačka,… pohodička, leháro. Jelikož je Mira člověk aktivní, naložil na svůj motocykl kromě své půvabné přítelkyně, také nenápadný batůžek se znakem ještěrky držící raketu. Záhy jsem zjistil, že batoh je vlastně obal na rakety a ještěrka tvoří část loga raketové hry jménem Speedminton. Nevím jak Vy, ale já nikdy před tím o ničem jako Speedminton neslyšel. O to víc mě svíjelo nutkání poznat tento sport blíže. Po pár otravných otázkách typu proč, jak, kde, kdo jsem zjistil, že se jedná o relativně novou a rychlejší “bezsíťovou”  formu badmintonu, která vznikla v roce 2001 v Německu.

Hlavním požadavkem při zrodu Speedmintonu bylo vytvořit hru podobnou badmintonu, která se dá hrát kdekoliv a kdykoliv. A to se myslím podařilo splnit na 110 %, protože Speedminton jde hrát v parku, na pláži, tenisovém kurtu, hřišti pro plážový volejbal,… zkrátka všude, kde je dostatek místa. A to jak ve dne, tak v noci. Tajemství této všestrannosti je zakleto ve Speederu, se kterým se Speedminton hraje. Speeder je speciálně navržený košík, který se tvarem podobá košíku na badminton.  Tvar je ale asi jediná společná vlastnost. Speeder totiž umí létat rychlostí až 290 km/h na vzdálenost 30 metrů. A to už je solidní šupec. Pro zajímavost, největší zaznamenaná rychlost squashového míčku je 270 km/h. Tak co, už se Vám začíná Speedminton líbit? A to není zdaleka všechno. Speederů je totiž několik druhů:

FUN Speeder

MATCH Speeder

NIGHT Speeder

Speeder na krátké vzdálenosti a spíše rekreační hraní. Soutěžní Speeder pro pokročilé hráče a na dlouhé vzdálenosti. Je více stabilní ve větru. Speeder pro noční hru. Stačí ohnout tyčinku s chemickým světlem a zastrčit ji do hlavy speederu.
Hmotnost: 7 g
Dolet: až 25 m
Rychlost: až 260 km/h
Hmotnost: 9 g
Dolet: až 30 m
Rychlost: až 290 km/h
Hmotnost: 8.8 g
Dolet: až 30 m
Rychlost: až 290 km/h

Na každý speeder lze navíc nasadit gumový kroužek, kterým se zvýší hmotnost speederu. Ten pak lítá rychleji a stane se stabilnější ve větru. Chemické světlo pro noční hru vydrží svítit celou noc.

Do speederu se mlátí jak jinak než raketou. Ta na Speedminton je hodně podobná raketě na squash. Její délka 58 cm a váha maximálně 180 g zaručují  dobrou kontrolu a přesnost. Prodává se 6 typů raket. Odlišují se od sebe druhem použitého materiálu a samozřejmě cenou:

S-JR

S70

S100

Juniorská Speedmintonová raketa S-JR Raketa na Speedminton S70 Raketa na Speedminton S100
Raketa pro děti od 6 – 12 let. Základní raketa pro rekreační hráče. Raketa generující rychlé údery. Vhodná pro začínající hráče.
Hmotnost: 160 g
Délka: 54 cm
Cena: cca 500 Kč
Hmotnost: 180 g
Cena: cca 450 Kč
Hmotnost: 174 g
Cena: cca 650 Kč

S300

S500

S1000

Raketa na Speedminton S300 Raketa na Speedminton S500 Raketa na Speedminton S1000
Raketa určená pro Speedmintonové nadšence. Raketa určená pro klubové a profesionální hráče. Špičkový závodní model, vyvinutý ve spolupráci s nejlepšími hráči Speedmintonu.
Materiál: carbon
Hmotnost: 174 g
Cena: cca 1000 Kč
Materiál: grafit
Hmotnost: 155 g
Cena: cca 1500 Kč
Materiál: grafit s kevlarovými vlákny
Hmotnost: 150 g
Délka: 59.5 cm
Cena: cca 2500 Kč

Samotnou raketu si koupíte, pokud už nějaké to vybavení na Speedminton máte, nebo pokud si chcete pořídit raketu vyšší řady. Pro začínající Speedmintonisty jsou určeny kompletní sady, které obsahují vše potřebné k provozování Speedmintonu. Jednotlivé sady jsou rozděleny podle typu raket obsažených v sadě.

I já jsem si po této malé, ale intenzivní zkušenosti se Speedmintonem pořídil kompletní set, který obsahuje:

• 1x batoh do kterého se vejde celý set
  • 2x raketa S300
  • sada speederů obsahující:
    1x FUN Speeder
    3x MATCH Speeder
    1x NIGHT Speeder
  • 4x svítící tyčinka do NIGHT Speederu
  • 2x gumový kroužek pro hru ve větru
  • 1x Easy Court pro přesné vymezení hrací plochy
  • 4x značka pro rychlé vymezení hrací plochy
Kompletní set na Speedminton S300 Special

Tento komplet jsem koupil za 2500 Kč, což mi přijde jako rozumná cena. Ještě bych k ní připočetl nějakou tu desetikačku za kvalitnější omotávku na rukojeť. Ty originální bych ani za omotávku nepovažoval. Pro porovnání, za takovou cenu pořídíte slušnou raketu na squash. V tomto případě máte kompletní vybavení na hraní Speedmintonu. Stačí vzít batoh na záda, vyhecovat pár kamarádů a o zábavu je postaráno. Věřte, že se solidně zapotíte a získané hodiny tréninku využijete i u Squashe, především při volejích. Pro představu, jak hrají Speedminton profíci, umístil jsem na kanál Squashujem na Youtube několik videí.

Ze Speedmintonu jsem nadšený a toto nadšení šířím dále. Proto trénujte a mluvte o tomto báječném sportu kamkoliv přijdete. Kdo vydrží do zveřejnění dalšího článku, dozví se kompletní pravidla Speedmintonu.